KONYA TURU (Şeb-i Arus Törenleri)
06/12/2019 - 08/12/2019
Meram, Konya Selçuklu, Konya Akşehir, Konya
Kişi Başı:
₺ 549
Rezervasyon Seçenekleri
Başlangıç Tarihi:
06/12/2019
Bitiş Tarihi:
08/12/2019
Kişi Fiyat
Yetişkin
Tek Kişi ₺ 549
2 veya 3 Kişilik Odalarda Kişi Başı: ₺ 499
₺ 1,098
7-12 Yaş Çocuk - ₺ 300 ₺ 0

Toplam 1,098
Ön Ödeme ₺0

Bu turu beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Açıklama

ŞEB-İ ARUS HAFTASI KONYA VE HZ.MEVLANA TURU

 

Bursa Hareket: 06 Aralık 2019 Cuma günü saat 23.30  Şehreküstü Akuğur market  önünde buluşarak, saat 23.45 'te Konya’ya doğru yola çıkıyoruz.

 

1.GÜN: 07Aralık 2019 Cumartesi: MEVLANA MÜZESİ – ŞEMS–İ TEBRİZİ TÜRBESİ – KARATAY MEDRESESİ – ALAADDİN KÜLLİYESİ
Bozüyük’te vereceğimiz molanın ardından Akşehir ve Ilgın'ı geçerek Konya’ya varış. Sabah alacağımız kahvaltı sonrasında ilk olarak Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi, günümüzde ise "Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm Dünya’ya nam salmış olan Hz. Mevlana Müzesi ile başlıyoruz. Mevlâna’nın dergâhı olan yapı şimdi müze olarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır. Yeşil Türbe de denilen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütunlar) üzerine yapılmıştır. Müzenin içinde, dergâh yaşamına dair eserler de sergilenmiştir. Müzede yer alan derviş hücreleri, matbah ve Hürrem Paşa Türbesi, Üçler Mezarlığı, Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbelerini geziyoruz. Mevlâna ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu müze gezimizi bitirerek, avluda Yavuz Sultan Selim'in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile "Seb-i Arûs" havuzu ve “Selse bil” adı verilen çeşme ile gezimizi tamamlıyoruz.

Hz. Mevlana’nın “duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme “ diye seslendiği ve ruhunun aynası olarak adlandırdığı Şems- i Tebrizi'nin Türbesini ziyaret ediyoruz. Şems-i Tebrizi Türbesi, Şerafettin Camii’nin kuzeyinde eskiden mezarlık olan Şems Parkı’ nın içinde bulunuyor. Bu ziyaretimizin ardından Alâeddin Tepesinde kısa bir mola veriyoruz. İlk olarak Sultan Kılıçaslan Sarayı (Alâeddin Keykubat Köşkü)’nü görüyoruz. Sultan II. Kılıçaslan (1156-1192) tarafından, İç Kale sur kulelerinden biri genişletilerek 10m yüksekliğinde inşa edilmiş Sarayın sadece doğu duvarı bugüne kadar kalmıştır. Daha sonradan Evliya Çelebi’den öğrenildiğine göre depremden yıkılan bu köşkü Alâeddin Keykubat onarmış ve genişletmiştir. Bu sebeple de Alâeddin Keykubat adı ile tanınmıştır. Alâeddin Köşkü, Konya Selçuklu Sarayı’nın bir parçası olarak düşünülmektedir. Mola sonrasında Alâeddin Tepesinde bulunan Alâeddin Camii ve Selçuklu Sultan Türbelerini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği için serbest zaman ve sonrasında Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, Hicri 649 yılında inşa edilen Karatay Medresesini geziyoruz. Emir Celaleddin Karatay’ın 1251 yılında inşa ettirdiği Karatay Medresesi, İnce Minare Medresesi’nin yakınlarında bulunur. Mimarı bilinmeyen ve Osmanlı zamanında da kullanılan medrese, 19. yüzyılın sonlarında terk edilmiştir. Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yer tutan Karatay Medresesi, 1955 yılında “Çini Eserler Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Karatay Müzesinde, kazı çalışmaları sırasında bulunan duvar çinileri, çini ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar, kandiller ve alçı buluntuları sergilenmektedir.

Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından, hadis ilmi öğretilmek üzere Hicri 663’de yaptırılan İnce Minare Medresesi’ ni ziyaret ediyoruz. Mimarı Kelük bin Abdullah olan medresenin Selçuklu taş işçiliği şaheserlerinden olan taç kapısı üzerinde kabartmalı geometrik ve bitkisel bezemelerle birlikte Selçuklu sülüsüyle yazılmış “Yasin ve Fetih” sureleri vardır. Ziyaret sonrası, otelimize gidiyoruz. Otele yerleşme ve akşam yemeği sonrasında sema törenini izlemek üzere Mevlana Kültür Merkezine hareket ediyoruz. Sema töreninin ardından otelimize dönüş ve konaklama otelimizde.

 

2.GÜN 08 Aralık 2019 Pazar:  MERAM BAĞLARI - AKŞEHİR - NASRETTİN HOCA TÜRBESİ

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında otelden çıkış yapıyoruz. İlk olarak İstiklal Harbi Şehitleri Abidesini ziyaret ediyoruz. Alış veriş için serbest zaman sonrası Meram Bağları’ na gidiyoruz. Meram’da Hz. Mevlana’nın aşçısı olan, Mevlana ve Mevleviler arasında önemli bir yeri olan Ateşbaz-i Veli’nin Türbesini ve Tavus Baba Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki öğle yemeği molamızın ardından Akşehir’e hareket ediyoruz. (Öğle yemeği molasında dileyen misafirlerimiz meşhur Konya Etli Ekmeğinin tadına bakabilirleri.) Kısa şehir turu sonrasında Nasrettin Hoca Türbesini ziyaret ediyoruz. Büyük devlet adamı ve mizah ustası Nasreddin Hoca, Sivrihisar’da doğmuş Akşehir’e gelip yerleşmiş ve burada vefat etmiştir. Güldürürken düşündürmeyi düstur edinen Nasreddin Hocanın türbesi, Akşehir’de kendi adıyla anılan mezarlıktadır. Mermer sandukanın başucunda gülmece ustasının yaşamını simgelemek üzere H. 683 (1284) olan ölüm tarihi, tersten 386 biçiminde yazılmıştır. Afyon – Kütahya üzerinden Bursa’ya dönüş. Akşam saatlerinde Bursa’ya varış ve misafirlerimizin alındıkları noktalara bırakılmasıyla, bir dahaki turumuzda buluşmak üzere turumuzu sonlandırıyoruz.

NOT: Hava ve yol şartlarına göre, görülecek yerlere bağlı kalınarak güzergâh ve programda rehberimiz tarafından değişiklik yapabilir.

 

Ücrete Dâhil Hizmetler:
1 Gece 4* otelde Konaklama
Lüks Otobüs İle Ulaşım ve Otobüs İçi İkramları
İlk gün sabah kahvaltısı
1 Açık Büfe Sabah Kahvaltısı ve 1 Akşam Yemeği
Mevlana Anma Törenlerine giriş ücreti
Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
Seyahat Sigortası

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:
Öğle yemekleri
Otelde ve yemekte alınan ekstralar
Müze, ören yeri giriş ücretleri

 

Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Yorum eklendikten sonra silinemez veya değiştirilemez


İstek Listesine Ekle