Konya Mevlana & Kapadokya Turu
21/03/2019 - 24/03/2019
Konya Nevşehir
Kişi Başı:
₺ 600
Rezervasyon Seçenekleri
Başlangıç Tarihi:
21/03/2019
Bitiş Tarihi:
24/03/2019
Kişi Fiyat
Yetişkin
Tek Kişi ₺ 700
2 veya 3 Kişilik Odalarda Kişi Başı: ₺ 600
₺ 1,400
0-2 Yaş Bebek
Kişi Başı: ₺ 90
₺ 0
3-6 Yaş Çocuk
Kişi Başı: ₺ 190
₺ 0
7-12 Yaş Çocuk - ₺ 390 ₺ 0

Toplam 1,400
Ön Ödeme ₺0

Bu turu beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Açıklama

KONYA ve KAPADOKYA TURU

Bursa Hareket: Perşembe günü saat 23.30 ‘da FSM Bulvarı Tuna caddesi köşesi GEZİHANE TURİZM önünde buluşarak, saat 23.45 'te Konya’ya doğru yola çıkıyoruz.

1.GÜN Cuma:
Bozüyük’te vereceğimiz molanın ardından Konya’da ilk olarak Meram Bağları’ na gidiyoruz. Meram’da Hz. Mevlana’nın aşçısı olan, Mevlana ve Mevleviler arasında önemli bir yeri olan Ateşbaz-i Veli’nin Türbesini ve Tavus Baba Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Burada serbest kahvaltı molamızın ardından Konya şehir merkezine hareket ediyoruz. Konya’ya varış. İlk olarak Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi, günümüzde ise "Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm Dünya’ya nam salmış olan Hz. Mevlana Müzesi ile başlıyoruz. Yeşil Türbe de denilen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütunlar) üzerine yapılmıştır. Müzenin içinde, dergâh yaşamına dair eserler de sergilenmiştir. Müzede yer alan derviş hücreleri, matbah ve Hürrem Paşa Türbesi, Üçler Mezarlığı, Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbelerini geziyoruz. Mevlâna ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu müze gezimizi bitirerek, avluda Yavuz Sultan Selim'in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile "Şeb-i Arûs" havuzu ve “Selse bil” adı verilen çeşme ile gezimizi tamamlıyoruz.

Hz. Mevlana’nın “duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme “ diye seslendiği ve ruhunun aynası olarak adlandırdığı Şems- i Tebrizi Türbesini ziyaret ediyoruz. Şems-i Tebrizi Türbesi, Şerafettin Camii’nin kuzeyinde eskiden mezarlık olan Şems Parkı’ nın içinde bulunuyor. Ardından Alâeddin Tepesinde kısa bir mola veriyoruz. İlk olarak Sultan Kılıçaslan Sarayı (Alâeddin Keykubat Köşkü)’nü görüyoruz. Sultan II. Kılıçaslan (1156-1192) tarafından, İç Kale sur kulelerinden biri genişletilerek 10m yüksekliğinde inşa edilmiş Sarayın sadece doğu duvarı bugüne kadar kalmıştır. Daha sonradan Evliya Çelebi’den öğrenildiğine göre depremden yıkılan bu köşkü Alâeddin Keykubat onarmış ve genişletmiştir. Bu sebeple de Alâeddin Keykubat adı ile tanınmıştır. Serbest öğle yemeği molası sonrasında Alâeddin Tepesinde bulunan Alâeddin Camii ve Selçuklu Sultan Türbelerini ziyaret ediyoruz. Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, Hicri 649 yılında inşa edilen Karatay Medresesini geziyoruz. Emir Celaleddin Karatay’ın 1251 yılında inşa ettirdiği Karatay Medresesi, İnce Minare Medresesi’nin yakınlarında bulunur. Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yer tutan Karatay Medresesi, 1955 yılında “Çini Eserler Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır.

Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından, hadis ilmi öğretilmek üzere Hicri 663’de yaptırılan İnce Minare Medresesi’ ni ziyaret ediyoruz. Mimarı Kelük bin Abdullah olan medresenin Selçuklu taş işçiliği şaheserlerinden olan taç kapısı üzerinde kabartmalı geometrik ve bitkisel bezemelerle birlikte Selçuklu sülüsüyle yazılmış “Yasin ve Fetih” surelerini görerek otelimize geçiyoruz. Otele yerleşme, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.GÜN Cumartesi:
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında otelden çıkış yapıyor ve Kapadokya bölgesine hareket ediyoruz. İlk durağımız güvercinlikler ve kaya kiliselerinin de bulunduğu 14 km uzunluğundaki Ihlara Vadisi; Ihlara Vadisi yürüyüşümüz esnasında Ağaçaltı Kilisesi ve Yılanlı Kiliseyi de görüyoruz. İkinci durağımız; düşman baskınlarından kaçan binlerce kişinin, aylarca yaşayabileceği bir mühendislik harikası olan Derinkuyu. Derinkuyu (Kaymaklı) Yeraltı Şehri kentinin hemen ardından Uçhisar istikametine doğru yol alıyoruz. Güvercinlik Vadisini ve Uçhisar Kalesi’nin fotoğrafını çekip ardından çanak-çömleği ile meşhur Avanos’a gidiyoruz. Avanos’ta Kızılırmak’ı görüp çamurundan yapılan çanak-çömleklere dair bilgi alıyoruz. Çok başlı peribacalarının en güzel örneklerini göreceğiniz Paşabağ’da (Keşişler Vadisi) fotoğraf molası veriyoruz. Paşabağ’da peribacaları arasında dolaşıp fotoğraflar çektikten sonra ilginç peribacası oluşumlarını içerisinde barındıran, adını da deve şeklindeki peribacasından alan Develi Vadi ( Dervent Vadisi) gezisini yapıyoruz. Ürgüp içinde yapacağımız panoramik tur sonrası Üçgüzeller Peribacalarını görüyoruz. Gezilerimizin bitiminde otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama.

(Programda ki yoğunluk nedeniyle otele akşam 18.30 – 19.00 civarı girilecektir. Bu nedenle hazırlıklı olunmasında yarar vardır)

3.GÜN Pazar:
Balon Turu (ekstra); Sabah saat 5.00’te balon gezisi için lobide buluşma. Gün doğumunda yaklaşık 1 saat uçuş.  07.30 civarında otele dönüş ve kahvaltı.

Otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında İlk olarak Onyx Taş Atölyesine gidip taşların özellikleri ve işlenişlerine dair bilgiler alacağız. Onyx Taş Atölyesinden sonra eski adı Korama olan Göreme Vadisi içindeki Göreme Açık Hava Müzesini geziyoruz. Kaya kiliseleri ( Elmalı, Yılanlı, Çarıklı Kiliseleri), yemekhane, mutfak, kiler ve İncil in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise göreceğimiz yerler arasında.

Göreme Açık Hava Müzesinin ardından Horasan’da dünyaya gelen, 13.yy’dan bugüne evrensel görüşleriyle her kesimi kucaklayan, Yeniçerilerin de Piri Hacıbektaş-ı Veli’nin Türbesi’nin bulunduğu Hacıbektaş İlçesine gidiyoruz. Hacı Bektaş-ı Veli Müzesinde; Balım Sultan Türbesi, Güvenç Abdal Türbesi, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, Kırklar Meydanı, Pir Evi, Üçüncü Avlu, Kiler Evi, Meydan Evi, Meydan Evi Cami, Aş Evi, İkinci Avlu (Dergâh Avlusu), Birinci Avlu (Nadar Avlusu) gezip gördükten sonra Bursa’ya doğru yola çıkıyoruz. Bursa varışımızın ardından bir sonraki Gezihane Turizm organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 

Ücrete Dâhil Hizmetler:
1 Gece Konya’da 5* otelde konaklama (Anemon veya Ramada Otel)
1 Gece Avanos’ta 4* otelde konaklama (Suhan veya Perissia Otel)
Lüks otobüs ile programda belirtilen tüm ulaşımlar
2 Açık Büfe Sabah Kahvaltısı ve 2 Akşam Yemeği
Mevlana Anma Törenlerine giriş ücreti
Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
Seyahat Sigortası

 

Ücrete Dâhil Olmayan Hizmetler:
Öğle yemekleri
Otelde ve yemekte alınan ekstralar

Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Yorum eklendikten sonra silinemez veya değiştirilemez


İstek Listesine Ekle