BİLECİK-SÖĞÜT TURU
12/10/2019 - 13/10/2019
Bursa Bilecik Söğüt, Bilecik
Kişi Başı:
₺ 100
Rezervasyon Seçenekleri
Başlangıç Tarihi:
12/10/2019
Bitiş Tarihi:
13/10/2019
Kişi Fiyat
Yetişkin
Kişi Başı ₺ 100
₺ 200

Toplam 200
Ön Ödeme ₺0

Bu turu beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Açıklama

Kuruluşa Yolculuk

07.30’ da Şehreküstü Akuğur market  önünde buluşma ve Söğüt'e hareket. (128 Km.)

10.00 Söğüt’e varışımızın ardından ilk durağımız Ertuğrul Gazi Türbesi ve Mescidi; 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmed tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757’de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapılıştaki hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamid tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten geçerek içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır. Daha sonra gezimize;

* Söğüt Hükümet Meydanı
* Çelebi Mehmet Han Camii 
* Karakeçili Parkı
* Kaymakam Çeşmesi
* M.K Atatürk, Türk Zaferler Tarihi Anıtı'nı görerek devam ediyoruz. 

Söğüt gezimizi 3 ayrı yapı olarak inşa edilmiş Hamidiye Külliyesini gezerek bitiriyoruz. Bu yapılar;

Hamidiye Camii II. Abdülhamit Han tarafında 1905 yılında yaptırılmıştır. Kare planı tek kubbesi çift minaresi vardır. Duvarlar kırımızı kesme taşlardan örülmüş, kubbesi kurşunla kaplanmıştır. Camiye kuzey tarafından neoklasik alınlıklı kapıdan geçilerek son cemaat yerine girilir. Pencere aralarında panolar yapılmak suretiyle çiniler yerleştirilmiştir. Cami Hamidiye İdadisi olarak bilinen bina ile birlikte karşı karşıya inşa edilmiştir. Çift minaresinin mimarisi dikkat çekicidir. Minarelerinden kaynaklı halk arasında Çifte Minareli Cami olarak da bilinir.  


Hamidiye İdadisi (Orta Okul) 1905 yılında 2. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ve üzerinde sultanın tuğrası bulunan idadi, iki katlı, kırmızı kesme taştan yapılan pencere ve kapı sütunları, zarif görünüşüyle ihtişamlı bir ecdat yadigarı. Ön cephe giriş kapısı İstanbul'da yaptırılıp, dokuz manda arabası ile taşınarak getirilmiş. İdadiler, Osmanlı'nın eğitim sisteminde, orta tahsil veren mektep olarak, sultanilere ve meslek okullarına öğrenci yetiştirmek gayesiyle kuruluyordu.  


Dar'ül Eytam (Yetimler Yurdu) Sultan Reşat zamanında, devrin kaymakamı Sait Bey tarafından Hamidiye İdadisine ek olarak yaptırılmış, duvarları taştan iki katlı bir binadır. Giriş kapısı üzerinde bulunan yirmi iki parça çiniden, on bir parçası düşerek kırılmış, kalan onbir parçası ise Söğüt Etnoğrafya Müzesi’inde koruma altına alınmıştır. 

 

Dursun Fakih Hz. Türbesi ziyareti; Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Bey'in divanında yer alan ve o devirde tefsir, hadis ve fıkıh gibi konularda ilim sahibi bir bilgin idi. Fakih adı fıkıh ilmiyle ilgilenenlere verilen addır. Bir gün, bir toplantıda Osman Bey'e Allah'ın kendisine Müslümanlar'ı bir araya toplayıp idare edecek basiret ve kudreti verdiğini söyleyerek adına hutbe okuma teklifi yapmış ve Karacaşehir'ın fethinden sonra Cuma namazında Osman Bey adına ilk hutbeyi okumuş olduğu rivayet edilmektedir.

Bilecik’e hareket. (29 Km.)  

12.30-14.00 saatleri arası göl kenarında, kıl çadırda alacağımız yöresel öğle yemeğimizde, fırın kebabı, bulgur pilavı ve ayran alıyoruz. 

* 1392 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından Dedesi Orhan Gazi adına yaptırılmış Orhan Camii'yi ziyaret ediyoruz. Cami ziyareti sonrası Şeyh Edebali Türbesi' ne gidiyoruz; Osmanlı Devleti'nin manevi kurucusu olan Şeyh Edebali'nin cenazesinin bulunduğu türbedir. Türbe, Orhan Gazi tarafından, Eski Bilecik şehrinin kurulduğu vadinin sırtında küçük bir tepe üstüne yaptırılmıştır. Eskiden kubbeli olan fakat  Yunanların yaptıkları saldırılarla tahrip edilen türbenin üzerine kiremit çatı örtülmüştür. Bir salon ve iki ayrı odadan ibaret olan türbede, büyük oda mihraplı bir mescit, diğer yandaki oda ise sohbethane ve misafirhane olarak kullanılmaktaydı. Şeyh Edebali ve yakınlarının bulunduğu kısımda, tavanı kubbeli bölüm dikdörtgen biçiminde olup burada yedi büyük, dört küçük sanduka bulunmaktadır.
* Saat Kulesi ve şehir merkezi turu

Bilecik gezisi sonrasında saat 18.00'de Bursa’ya doğru yola çıkıyoruz. (130 Km.)
Bursa'ya dönüşümüzle bu keyfli tarih yolculuğumuzu sonlandırıyoruz.  

Ücrete Dahil Hizmetler: 

* Lüks araçlar ile gezi
* Profesyonel rehberlik
* Kıl çadırda öğle yemeği 

NOTLAR: 

Gezi suresi 1 gündür. Rehberimiz programı tamamen gercekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. Turlarımız otel, otobus, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı duşunulemez. Rezervasyon esnasında koltuk numarası verilmez. Koltuk numaraları kesin kayıt sırasına gore verilecektir. Hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan turlarda Gezihane Turizm sorumluluğu yoktur.

Turlarımız, tura kayıt yaptıran kişi sayısına gore; 10-15 kişi arası ozel dizayn minibusle, 15-29 kişi arası luks kucuk otobus (midibas) 29 kişi uzeri ise 46 veya 55 kişilik ozel Turizm araçlarıyla yapılacaktır. Yeterli coğunluk (en az 10 kişi) sağlanmadığı takdirde Gezihane Turizm 2 (İki) gün önceden haber vermek kaydı ile turu bir sonraki tur tarihine erteleyebilir veya misafirin isteği doğrultusunda tur ücretini koşulsuz ve kesintisiz iade edebilir. 

 

Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Yorum eklendikten sonra silinemez veya değiştirilemez


İstek Listesine Ekle